Inwestycja koncernu Pfleiderer AG w Rosji Piotr Łagowski

Na początku tego stulecia niemiecki koncern Pfleiderer AG był jednym z wiodących europejskich producentów płyt drewnopochodnych. Koncern ten dokonał znaczącej inwestycji w Polsce poprzez przejęcie zakładów w Grajewie i Wieruszowie i niedługo potem podjęto decyzję o przeprowadzeniu kolejnej dużej inwestycji, tym razem w jednym z krajów Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś, Kraje Bałtyckie). Ze względu na znajomość sektora oraz umiejętność prowadzenia projektów w tym regionie Europy PLCF Piotr Łagowski został wybrany doradcą strategicznym Pfleiderer AG w tym projekcie.

W pierwszym kroku zebraliśmy wszelkie dostępne informacje na temat stanu sektora płyt drewnopochodnych oraz jego otoczenia rynkowego (dostawcy, odbiorcy, otoczenie makroekonomiczne) w poszczególnych krajach jak również przygotowaliśmy listę istniejących producentów. Na bazie tego powstała pierwsza szeroka lista potencjalnych celów inwestycyjnych. Następnie odbyliśmy wizyty w większości tych firm, podczas których badaliśmy kwestie techniczne, rynkowe i prawne oraz rozpoznawaliśmy strategię obecnych właścicieli. W efekcie powstała krótka lista podmiotów do ew. przejęcia.

W kolejnym kroku przeprowadzono negocjacje z właścicielami firm z krótkiej listy oraz doprecyzowano na ile przejęcie, każdej z nich daje szanse na realizację synergii i celów strategicznych Koncernu Pfleiderer. Jako, że odpowiedź była negatywna, zdecydowano się na odstąpienie od koncepcji wejścia na rynek poprzez przejęcie istniejącego producenta i w dalszym etapie prac skoncentrowano się na wyborze optymalnego miejsca do realizacji projektu typu greenfield. Zrealizowano wiele wizyt i spotkań z władzami regionalnymi, potencjalnymi dostawcami, odbiorcami i kooperantami. Wiedza zdobyta w trakcie całego procesu pozwoliła na wybór takiej lokalizacji, która zapewniła późniejszy sukces całego przedsięwzięcia. Inwestycja została ulokowana w mieście Nowgorod i realizowała ją polska część koncernu. Jest ona do dzisiaj największą inwestycją zrealizowaną przez polską firmę na terenie Rosji (jej wartość to kilkaset milionów złotych).

…pokaż więcej

Top